czwartek, 7 sierpnia 2008

Kredyty, Banki

Na co należny uważać przy kredytach hipotecznych
/ogólne zestawienie/

Kredyty są popularne w całym świecie. Od dobrych kilku lat banki działające w Polsce prześcigają się w oferowaniu coraz korzystniejszych warunków klientom, którzy zainteresowani są takim kredytem. Podstawową jest niskie oprocentowanie kredytów, zwłaszcza denominowanych do jakiejś waluty obcej (najczęściej są to franki szwajcarskie).Obecnie najbardziej popularną walutą stają się jeny japońskie. Ponadto długi okres kredytowania, dzięki czemu spłata jest rozłożona na dłuższy czas i stanowi mniejsze obciążenie . Należy się liczyć jednak z tym, że wydłużenie okresu kredytowania powoduje wzrost całkowitych kosztów kredytu.
Na ostateczny koszt kredytu mieszkaniowego ma nie tylko jego oprocentowanie. Ile trzeba zapłacić za własne „m” zakupione z pomocą banku, dowiemy się dopiero wtedy, gdy uwzględnimy dodatkowe opłaty i koszty związane z jego udzieleniem. Pamiętajmy także o kosztach ustanowienia zabezpieczeń spłaty kredytu. Związane są z tym m.in. koszt ubezpieczenia kredytu do czasu ustanowienia hipoteki, koszt założenia księgi wieczystej dla danej nieruchomości. Zapłacimy także za wystawienie weksla in blanco.
W przypadku kredytów nominowanych w walutach obcych warto zwracać uwagę na koszt ewentualnego przewalutowania kredytu. Takie kredyty obarczone są bowiem ryzykiem związanym ze zmieniającymi się kursami walut. Gdyby złoty zaczął nagle tracić na wartości wobec waluty, w której rozliczamy kredyt, albo gdyby skokowo rosły stopy procentowe w obszarze obowiązywania danej waluty, nasze zadłużenie wobec banku wzrosłoby dokładnie o tyle, o ile zmienił się kurs danej waluty.
W takiej sytuacji jedynie odpowiednio wczesne przewalutowanie kredytu byłoby rozwiązaniem. Kredyt hipoteczny bierze się zwykle na wiele lat, wtedy nawet różnica w postaci ułamka procenta w ofertach poszczególnych banków może oznaczać, że w sumie zaoszczędzimy albo stracimy grube pieniądze.
Jednakże każde podjecie decyzji zależny od indywidualnego podejścia i rozwagi kredytobiorcy,ni należny tu za tym podejmować pochopnych decyzji,lecz działać z rozwaga i analizować wszystkie możliwości.

Brak komentarzy: